Історія села Собківка.

 

 Село Собківка розташоване за 7 кілометрів на південний схід від міста Умані.

Виникнення і назва села пов’язане з часом розвитку торгівлі («чумакування»), бо

розміщене в тій ділянці Чумацького шляху з півдня на північ, де потрібно було повертати кіньми чи волами  вліво- «соб», щоб потрапити найкоротшим шляхом на зручну переправу через річку Ятрань.

   Шлях пролягав схилом пологої балки від місцевості «Кельманка» до Степківської переправи. Попереду чекала ще одна бродова переправа – Синюхін Брід на річці  Синюха і далі шлях до  Криму і Чорного моря не мав водних перешкод.

    З усіх сторін село оточене лісом. Спочатку  це було вільне поселення, а вже в 1768 році. село Собківка  вперше згадується як власність графа Потоцького.

 

     На кошти сільської громади в 1870 році збудована дерев’яна церква  великомучениці  ПАРАСКЕВИ   до цього часу діюча,  є  історичною пам’яткою

 і окрасою  центру села.

    На сьогоднішній день старостою церкви з літа 2008 року, є обраний житель с.Собківка   Кодруль Іван Дмитрович.

     За період його роботи активізувалась діяльність направлена на покращення як духовних справ так і ремонт церкви.

     На початку XX століття у 203 дворах села  проживало 1027 жителів. Саме тоді в селі засновано церковно- приходську двокласну школу. У повоєнні роки  село розбудовувалось і розвивалось. На кінець 60-х років минулого століття побудовано дорогу з твердим покриттям, яка з’єднала село з автошляхом Одесса – Київ

  У 1900 році в селі була кузня та дві  приватні  крамниці в яких продавали сіль, сірники, гас.  В 1912 році  в сільській  школі  навчалося  73 учні.

    Революційні  події 1917 року селяни  сприйняли не відразу, лише в 1928 році группа бідняків  об’єдналась у два ТСОЗи, на базі яких було створено в 1931 році колгосп « Відповідь інтервентам».

     В період голодомору 1932 – 1933 років  Собківка  втратила майже третину своїх  жителів. Очевидці тих подій згадують, що селяни вимирали цілими сім’ями,  в яких

відібрали не тільки зерно, а й інші продукти харчування.

 Відомі випадки людоїдства. Доведені голодом до відчаю люди, харчувалися листям дерев, травою. В пам’ять про ті страшні  дні, про померлих односельчан, на сільському кладовищі 23 листопада 2006 року за кошти  громади збудовано та відкрито пам’ятний знак  Жертвам голодомору  1932-33рр.

 В період Великої Вітчизняної війни з 01 серпня 1941 року по 09 березня 1944 року село було окуповане німецькими загарбниками.  На каторжні роботи до Німеччини було насильно вивезено близько 70 молодих працездатних селян. За 500 метрів від села проходив шлях, яким  до Уманської  ями  зганяли  полонених  з  Підвисокого. Собківчани  були  свідками  масових  розтрілів євреїв  в урочищі « Сухий яр», що розташоване на північ від села, неподалік шляху Львів- Кіровоград – Знам’янка.

 На фронтах Великої Вітчизняної війни воювало 250 собківчан, 93 з яких загинули в боях за Батьківщину.  Імена загиблих викарбувано на обеліску Слави, який споруджено в центрі села в 1984 році. Серед загиблих імена трьох братів Прудиус та трьох братів Устенко.

    В Братській могилі на території Собківського лісництва захоронено останки загиблих воїнів,  знайдених після закінчення окупації села. Із 26 захоронених відомі імена лише трьох.

 

 ОСВІТА

    В 1974 році  збудовано типове приміщення сільської школи  на 200 учнівських місць. Навчально- виховний комплекс I – III ступенів села  оснащений  комп’ютер-ним  классом, охоплює навчанням 93 учня.   

    На сьогоднішній день  педагогічний колектив Собківського НВК нараховує 21 особу. З них 3 знаходиться у  відпустці для догляду за дитиною, 2 – сумісники. Всі учителі мають повну вищу освіту.

    Колектив педагогічних працівників досвідчений, в основному стабільний, спроможний забезпечити державний рівень знань учнів та наступність між дошкільним підрозділом та початковою ланкою освіти. Один з вчителів є Заслуженим вчителем України, 3- вчителі вищої категорії, 6 – вчителі першої категорії, 6 – ІІ категорії,5- спеціалісти.

 

     З  2009  року  при  Н В К  відкрито  дошкільний  підрозділ,  який  відвідують  діти  з  трирічного  віку.  В  спортивному залі  школи працюють секції по футболу, волейболу, настільного тенісу.                             

Спортивне життя школи.

    23-25 серпня 2008 року на нашому стадіоні було проведено всеукраїнський футбольний турнір серед команд дівчат. Крім господарів у ньому взяли участь команди «Молода Гвардія» м.Краснодон Луганської області, «Сузір’я-Дніпро-80» м.Черкаси та уманська «Ятрань». Наші дівчата хоч і поступились з мінімальним рахунком 1 : 0 черкащанам та луганчанам, перемігши уманчан у підсумку посіли третє призове місце.

     Собківський НВК приймав учасників першого районного оздоровчо-спортивного, патріотичного  фестивалю «Нащадки козацької слави», що проходив на собківському стадіоні 14 жовтня 2006 року. В підсумку команда учнів Собківського НВК посіла перше місце у змаганнях.

      Багато зусиль для розвитку фізичної культури і спорту в с.Собківка докладає вчитель вищої категорії, призер обласного конкурсу „Учитель року 2008” Аркуша Анатолій Олексійович. Завдяки його наполегливій праці місцевий стадіон належно обладнаний, здатний приймати учасників обласних і навіть відбіркових загальнодержавних змагань серед школярів з футболу.

          Щорічно в школі проводиться конкурс на кращого спортсмена року. У 2011 році ним став Скрипка Андрій учень 11 класу серед хлопців та Лишаєватенко Євгенія учениця того ж 7 класу серед дівчат.

Директор школи –Черній Сергій Борисович.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

       З 1964 по 1985 рік Собківка  входила до складу  Полянецької  сільської  ради.

У 1985 році  внаслідок  розукрупнення  колгоспів, рішенням  Верховної  Ради утворено Собківську сільську раду, якій підпорядковано село Собківка та Собківське лісництво.

     Собківська сільська рада та її виконавчий комітет у складі якої 12 депутатів та 7 членів виконкому.  Майже 20 років, з 1985 по 2004 рік головою сільської ради працював Вікторук Андрій Павлович. На даний час з 2010 року сільським головою працює Шевчук Тетяна Борисівна.

    Секретарем сільської ради працює –Абраменко Зінаїда Василівна ( з 2010 року). 28  років   головним бухгалтером сільської ради працює Устенко Світлана Олександрівна.  Касир сільської ради Богуславська Людмила Василівна, спеціаліст II категорії з питань соціального захисту населення- Вікторук Андрій Павлович. При сільській раді працюють чотири постійні комісії:

-  комісія з питань охорони навколишнього середовища та регулювання земельних відносин, управління комунальною власністю. /голова комісії – Драченко Валерій Вікторович.

-  комісія з питань планування, бюджету фінансів, розвитку підприємництва, депутатської діяльності етики та регламенту /голова комісії- Черній  Вадим Олексійович /.

-  комісія з питань освіти, науки, культури, фізкультури та спорту, молодіжної політики, охорони здоров’я та соціального захисту населення / голова комісії –Вікторук  Андрій  Павлович/.

    Проведено впорядкування села: огороджено центр, побудовано нову автозупинку, завершено реконструкцію вуличного освітлення, завершується газифікація.

   На території села розміщено два магазини: один приватний,один від РАЙСТ.

   Одиноких та одинокопроживаючих обслуговує соціальний робітник Кваша Марія Генріхівна та  фахівець соціальної служби  Бондаренко Зінаїда Павлівна.                         

  БУДИНОК КУЛЬТУРИ, БІБЛІОТЕКА

    Сільський Будинок культури  на  300 місць  побудовано в 1986 році . Директором Будинку культури працює – Дошка Тетяна Володимирівна.

Сільська бібліотека знаходиться в приміщенні Будинку культури. Завідуюча бібліотекою –Кравченко Катерина Олексіївна. В бібліотеці постійно діють книжкові виставки, присвячені різній тематиці. При сільському Будинку культури працюють

гуртки художньої самодіяльності.

Ансамбль юних  гармоністів села « Веселі  Гармоністи», який  очолює  ентузіаст – самоучка  Черній  Іван Степанович, приймає  участь в конкурсах, фестивалях   різного рівня, став лауреатом  першого міжнародного фестивалю « Грай гармонь» у 2004 році, який проходив в с.Чаусово на Миколаївщині. Жіночий ансамбль «Орхідея».

ФЕЛЬДШЕРСЬКО-АКУШЕРСЬКИЙ ПУНКТ

   Медичну допомогу населенню села надає фельдшерсько-акушерський пункт, який побудовано в 1961 році.  Тридцять років працювала фельдшером -Барабаш  Галина Андріївна (нині покійна). На даний час завідуючою ФАП  працює Кутвіцька  ГалинаОлексіївна,  дільничною медичною сестрою працює  Каша  Алла Іванівна,  молодщою  медичною сестрою  – Марюга Оксана  Іванівна.

Фінансування медичного закладу проводиться з  сільського бюджету.

ВІДДІЛЕННЯ ЗВЯЗКУ

      Поштові послуги населенню надає поштове відділення зв’язку, багато років пропрацював завідуючим поштою –Безверхній Петро Максимович, нині продовжила справу батька – дочка Безверхня Валентина Петрівна. На даний час знаходиться в декретній відпустці. Ії обов’язки виконує крючкова Людмила Іванівна.  Листоноша- Черній Ніна Михайлівна.

СПОРТ

     В 1990-1992 роках у Собківці була досить сильна футбольна команда, яка успішно виступала в районній першості. ЇЇ гравцями були переважно жителі села, робітники, молодь. До основного складу команди тих років входили брати Олександр та Василь Єжаченки, Петро Сокирський, Григорій Устенко, Анатолій Чернега, Василь Гандзюк, Анатолій Черній, Іван Скрипка, Ігор Гнойко, молодь Андрій Гнойко та Віктор Устенко.

У книзі «Історія уманського футболу»,  автор Ігор Соболенко також пише про вдалий виступ Собківських футболістів в турнірі облради «Колос». У 1991 році (6-8 вересня) вони, граючи в першості області посіли перше місце у своїй зоні і пробилися до фіналу, який проходив у м. Драбові. Слід сказати що жителі села Собківка завжди були і є прихильниками занять фізичною культурою і спортом. У весняно-осінній період це звісно футбол. Взимку, як молодь, так і старше покоління мають змогу двічі на тиждень відвідувати спортивний зал Собківського навчально-виховного комплексу, де за інтересом можна провести час граючи у міні-футбол, волейбол, настільний теніс інші спортивні ігри.

    У програму «Дня села», яке проводилось майже щорічно, обов’язково включались спортивні конкурси, ігри та розваги. Під старим дубом, що біля сільського Будинку культури проходили змагання з шахів, діти та дорослі змагались у грі з дартсу (кидання дротиків), чоловіки мірялися силою в амреслингу, найсильніші підіймали 32-х кілограмову гирю.

         Останніми роками сільська волейбольна команда бере участь в змаганнях Першості Уманського району з волейболу. Основними гравцями команди є Анатолій Чернега, Юрій Устенко, Анатолій Аркуша, Юрій Хливнюк, Віталій Цимбал, Анатолій Голоюх. Найбільшим успіхом наших волейболістів є третє місце здобуте 3 березня 2007 року у фіналі районної першості. У 2009 році собківчани теж виступили досить вдало, вийшли до півфіналу.

    Футбольна  команда  села  впродовж  останніх  5 років  переможець та призер районної першості та володар кубка району. Сільські  дівчата грають у футбол в жіночих футбольних командах  села та  м.Умань.

СІЛЬСЬКЕ  ГОСПОДАРСТВО

    1931 року  на  базі  ТСОЗів  створено  колгосп  (колективне  господарство)  «Відповідь  інтервентам». Головою  колгоспу  обрано  Короля  Захара  Пантелеймоновича.

    В  1964  році  колгосп  «Черняховського» с.Собківка  об’єднано  з  колгоспом      ім. Котовського  села  Полянецьке. Новоутворений  колгосп  «Іскра»  з  центром       с.  Собківка  очолив  Єромишев  Сергій  Михайлович.

   1985  року  колгосп  «Іскра»  розукрупнено ( від  с. Полянецьке). Головою  колгоспу  обрано  Гончарука  Василя  Володимировича.

    28  квітня   1992  року  колгосп  «Іскра» с. Собківка  реорганізовано  в  сільськогосподарський  виробничий  кооператив «Собківка».Голова  кооперативу

Василишин  Володимир  Олександрович.

  2000 року  КПСП  «Собківка»  реорганізовано  в сільськогосподарський  виробничий  кооператив  «Собківка».Голова  кооперативу  Арсенюк  Віктор  Петрович. Майно  кооперативу  та  земельні  паї  селян  передано  в  оренду  ТОВ  «Агрофірма»  Софіївка». Директор  агрофірми  Кам’яний  Олег  Володимирович.

До  1990  року  місцеве  господарство  було  багатоукладним, займалося  вирощуванням  зернових культур,  цукрового  буряка, овочів, фруктів.

Тваринницька  галузь  розвивалася  недостатньо,  вирощувалась  велика  рогата  худоба,  свині.

   Житель села Собківка, механізатор Тьотченко П.О. нагороджений орденами:

«Трудового Червоного Прапора», «Жовтневої революції», «Трудової Слави ІІІ ст..».

В  період  розпаду  Радянського  Союзу  тваринництво  занепало  повністю.

  Орендар  займається  вирощуванням  зернових  та  технічних  культур.

Собківське лісництво до 2001р. займало площу 3780 га. В 2001р. до лісництва було приєднано ліси 36 сільських рад Уманського району.

                                    

          Контора Собківського лісництва.

    На даний час лісництво розміщене на більшій території Уманського району, його площа становить 6737,5 га. Лісництво розділене на 2 майстерських дільниці, та на 21 лісовий обхід.

СОБКІВСЬКИЙ БАЗАР

Жителі села Собківка вирощують на своїх присадибних ділянках фрукти, які висушують на «сушарнях», отримуючи високоякісний чорнослив та сухофрукти,

успішно господарюють і вправно торгують.

 Найбільш підприємливі організували сільський ринок на автошляху  Київ  - Одеса.

на  якому  реалізують  фрукти, домашню  консервацію, вироби  з  лози. Сільський

умілець  Черній  Олександр  Григорович  продає  тут  свої  вироби  з  дерева.